poniedziałek, 28 maja 2012


Sprawca wypadku komunikacyjnego może domagać się od ubezpieczyciela OC zwrotu środków karnych, które miał obowiązek zapłacić pokrzywdzonemu

Z wypadkami komunikacyjnymi bywa różnie. Chwila nieuwagi i... problem gotowy. Niejednokrotnie finał takiego nieprzyjemnego zdarzenia ma miejsce w sądzie karnym.

Niezależnie od tego czy przypadnie Ci (oby nie) rola sprawcy wypadku czy też pokrzywdzonego warto być świadomym, że w toku postępowania karnego ofiara wypadku ma prawo złożyć wniosek o zobowiązanie sprawcy do naprawienia szkody (art. 46 § 1 k.k.). Jest to środek karny. Jego celem jest ukaranie sprawcy wypadku.   

Sądy co do zasady uwzględniają  wniosek o naprawienie szkody i nakazują sprawcy wypadku zapłatę określonej kwoty na rzecz pokrzywdzonego. Decyzja sądu karnego odnośnie wysokości obowiązku naprawienia szkody  jest uznaniowa.  Oprócz tego, pokrzywdzony może jeszcze wystąpić do sądu cywilnego z pozwem, jeżeli jest niezadowolony i uważa, że sąd karny przyznał mu od sprawcy wypadku zbyt niską kwotę. 

Czy sprawca wypadku wypłaca  ofierze środek karny z własnej kieszeni?

Warto wiedzieć, że sprawca wypadku komunikacyjnego, wobec którego zastosowano środek karny polegający na obowiązku naprawienia szkody, może domagać się od ubezpieczyciela - na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów - zwrotu świadczenia zapłaconego na rzecz pokrzywdzonego (uchwała SN z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. akt III CZP 31/11).

Jest to orzeczenie godne uwagi i zapamiętania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz